Run DMC biyografisi

Öncü rap grubu Run-D.M.C. 1980 yılında Queens’in Hollis bölümünde, New York’da kuruldu. Rapper Run (Joseph Simmons, 14 Kasım 1964 doğumlu), D.M.C. (Darryl McDaniels, 31 Mayıs 1964 doğumlu) ve DJ Jam Master Jay ( Jason Mizell, 30 Ekim 1965 doğumlu), büyük kitlelerin  tepkisini çekmeyi başaran ilk rap grubu olmayı başardı.

Def Jam Records’un kurucusu olan, Run’ın kardeşi Russem Simons’ın yardımlarıyla Run D.M.C.’nin kariyeri 1983’te ‘It’s Like That’ teklisiyle başlamış oldu. Fena olmayan tekli’ler yeni tekliler için kapıları açtı ve 1984’deki çıkış albümleri kendi kendini adlandırmış oldu. Albüm’deki ‘Hard Times’ parçasıyla 80’lerin başında Queens’de artan fakirliği ve sosyopolitik konuları ele alıyordu. ‘’Sucker M.C.’s’’ parçasında, okulu bırakmanın yaygın olduğu siyahilere eğitime yönlendirmeyi hedefliyordu. Albüm’deki Jam Master Jay’in beatleri ve Russell Simmons’ın prodüksiyonu, eski DJ’lerin yaptığı hip hop’ı disco efektli funk seslerden uzaklaştırmıştı. Run-D.M.C’nin müziği aralıklı ve hamdı, genel olarak davullara dayanıyordu. Aynı zamanda da rock parçaları sample’larını kullanarak cezbediciliklerini de arttırıyorlardı.

Run D.M.C., rap kitlesi dışında ana akımda başarı sağlayan ilk hip hop grubu olmuştu. 1996’da çıkan 3. Albümleri Rasing Hell, platinium albüm ödülü kazanan (1 milyon satışa ulaşan) ilk rap albümü oldu. Albümün en çok satan  single’ı ise rock grubu Aerosmith ile yaptıkları ‘Walk This Way’ parçası oldu, bu single Run-D.M.C.’nin en çok satan parçası oldu ve Aerosmith’in kariyerini yeniden canlandırdı. Bu parça aynı zamanda rap müziğin ana akımdaki yükselen etkisini de göstermiş oldu. 

Run-D.M.C. bariyerleri kırmaya devam etti ve rap müziğin ana akım kitlesi tarafından kabul edilmesini sağladı. 1986’da ‘Raising Hell’ ile Grammy ödülü için aday olan ilk rap grubu oldu. Aynı yıl içinde Adidas ile yaptıkları anlaşma ile büyük bir firmayla anlaşma sağlayan ilk rap grubu oldu.

Her ne kadar Run-D.M.C.’nin müziği pozitif olsa bile, içlerinden birini şiddete karşı koruyamadılar. 30 Ekim 2002’de Run-D.M.C.’nin efsanevi DJ’i  Jam Master Jay Jamaica, Queens’deki stüdyosunda vuruldu.

2 Comments

  1. […] tekrar arttıransa 1986’da ‘My Adidas’ şarkısını yapan dönemin patlama yapan rap grubu Run D.M.C. oldu. Bu anlaşma ile birlikte, sadece spor ayakkabıdan çıkıp günlük ayakkabı sayılabilecek […]

    Cevapla
  2. […] için almışlardı, daha doğrusu bu kültürü yaratmak için. Ardından 80’lerin ortalarında, Run D.M.C.’nin ünü dünyada giderek artıyordu. Adidas eşofmanları ve ayakkabılarıyla hem rap […]

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top