DJ Kool Herc Biyografisi

Hip Hop’ın kurucusu ve babası olan DJ Kool Herc’ün biyografisi. 

1955’de Kingston, Jamaica’da doğan Clive Campbell adındaki adamın Hip Hop’ın babası olduğunu biliyor muydun?

Kool Herc 1967’de, 12 yaşında iken, Bronx’a göç etti. Lise döneminde spor salonunda çok fazla vakit geçirdiği için diğer öğrenciler Herc’e ¨Herkül¨ lakabını taktı.

İlk DJ performansı, kardeşinin doğum günü partisindeydi. Bir mesleğin başlangıcı oldu.

1520 Sedgwick Bulvarı. Herc’ün ailesinin ve DJ olarak çoğu partiyi düzenlediği yerin adresi. 

Herc, hangi şarkıların insanları eğlendirdiğini bilmesine rağmen, kendisinin şarkıların break kısımları ile ilgilendiğini’nin de farkındaydı. Şarkının bu bölümünde, vokaller durur ve beat kısa bir süreliğine devam eder. Kool Herc’ün bu kısmı sevmesi ve bu kısa aralığı daha uzun hale getirme çabası Hip Hop için önemli bir noktaydı.

Herc her plak’tan 2 kopya alır ve yan yana iki farklı turntable’da çalardı. Böylece break kısmını birinde çaldıktan sonra diğer turntable’a geçer ve aynı kısmı tekrar çalabiliyordu. Bu işlemi tekrar tekrar yaparak New York’taki bütün partileri coşturabileceğini biliyordu. (Tabi ileride elektronik ortamda direkt olarak loop oluşturabilir hale geldi.)

Saatlerce ve her yerde plak arayarak partileri için en iyi break beat’leri bulmaya çalışırdı. Hangi tarz müzik olduğuyla ilgilenmezdi çünkü zaten ihtiyacı olan kısa bir break arıyordu.

İlk profesyonel DJ’liği 1973’de Twilight Zone’daydı. The Hevalo adında başka bir yere geçmek istiyordu fakat henüz buna izni yoktu.

Ünü arttı, Break beat’lerine ilaveten, Herc, aynı zamanda çevredeki en yüksek ses sistemi ile de tanınmaya başladı. Parklarda parti yapmaya başladığı zaman, en yüksek seslisini yapardı. Bununla birlikte Afrika Bambaataa ve diğer DJ’ler, Herc’ün tacını almaya çalışıyorlardı. Zulu Nation’dan Jazzy Jay, Herc ve Bambaataa arasında geçen olayı şöyle anlatıyor.

Herc sonradan sistemini kurup en son çalmaya başlardı, Bam olması gerekenden daha uzun süre çaldı. Herc mikrofonu alıp “Bambaataa, lütfen müziğini kapatır mısın?” dedi. Bam’ın ekibi sinirlendi ve Bam’a sistemi kapatmamasını söyledi. Herc bu sefer daha yüksek sesle, “Yo, Bambaataa, müziğini kapat-kapat-kapat” dedi. Bam’ın ekibi, Herc’e laf atmaya başladı ve Herc sisteminin sesini sonuna kadar açtı ve “Bambaataa -baataa -baataa, MÜZİĞİNİ KAPAT! ” dedi ve Bam’ın sesi artık gelmiyordu bile. Zulu arayı düzeltmeye çalıştı ama hiç gerek yoktu, herkes Bambaataa ekibine “Kool Herc’ü dinlemeliydiniz. ” dercesine bakıyordu.

Sonunda ünü zirveye ulaştı, 1975’de Bronx’da Hevalı’da çalışmaya başladı. B-boy (break boy) kelimesi’nin oluşmasını sağladı ve yaşayan en yaşlı b-bolduğu söyleniyordu.

Zaman ilerledikçe Herc performansı sırasında dinleyiciyle konuşup çoşturacak vakit bulamamaya başladı. Bunun için birinin yardımına ihtiyacı vardı ve böylece Coke La Rock ilk Hip Hop MC’si oldu.

Herc’ün kariyeri 1977’de düşüşe geçti. Grandmaster Flash ve Furious Five ve Bambaataa’nın farklı stillerdeki yetenekli MC’leri Herc’ü dezavantajlı duruma düşürdü. Bir gece kendi partisinde 3 kere bıçaklanan Kool Herc’ün kariyeri bir daha hiçbir zaman tam anlamıya iyileşmedi.

Kool Herc son eski okul partisini 1984’de yaptı.

Bambaataa gibi o da bazen Avrupa ve New York’da sahne alıyor.

Leave a Comment