Baykan Barlas Röportajı

Uzun zamandır piyasada olan ve çoğu Türk prodüktöre global çalışmalar konusunda öncülük eden Baykan Barlas’a beni kırmadığı ve röportaj teklifimi kabul ettiği için teşekkür ederim. Lafı çok uzatmadan sorulara geçelim.

İnternet’e yazınca seni tanıyabileceğimiz pek bir şey çıkmıyor, senden kısaca kendini bize tanıtmanı rica edebilir miyim.

10.01.1991 yılında doğdum. Bir prodüktörüm. Küçük yaşlarımda hip-hop ile tanıştım. 2000li yılların başlarında ise ilk müzikal denemelerimi yaptım.

En başından beri prodüktörlük ile mi uğraşıyordun yoksa öncesinde hip hop’un başka dalları ile de ilgilendin mi?

En başından beri işin prodüksiyon kısmı daha çok ilgimi çekmişti, mcliğe de ilgim vardır ancak breakdance ve graffiti için gerekli yeteneklere sahip değilim

ilk başlarda seni prodüktörlüğe çeken ve hala ilham aldığın kişiler kimlerdi?

RZA, DJ Premier, Pete Rock, J Dilla, Easy Mo Bee ve The Alchemist

Türkiye’de geçimini tamamen müzik’ten sağlayabiliyor musun? Dünyadan bir çok isimle çalıştığını biliyoruz, paypal ülkemizden çekildiği için senin için sıkıntı olduğunu da söylemiştin daha önceki röportajlarında. Şuan Türkiye’de senin için ve diğer prodüktörler için durum nasıl?

Geçtiğimiz bir iki sene içerisinde hip-hopın Türkiye’de de endüstriyelleşme içerisine girmesi ve popülerleşmesi ticari açıdan bizler için de olumlu oldu ancak halen istediğimiz düzeyde değil ve global seviyeden çok uzak diyebiliriz. Paypal konusu halen bir çözüme ulaşmış değil ve global isimlerle birlikte yapılacak işlerin devamının gelmesi adına büyük bir engel. Çünkü çoğu firma halen yalnızca PayPal ile çalışıyor ve ticari başarı elde etseniz bile o gelire sahip olamıyorsunuz.

Senin albüm haberi verip çıkarmadığın veya çok beklettiğin ile ilgili baya bi insan yazmış internette. Farklı insanlara prodüktörlük yaptığın için mi kendi albümüne vakit ayıramıyorsun?

Duyurduğum iki albümümde bu problemi yaşadık ama iptal olmaları gibi bir durum yok. Amerikalı sanatçılarla birlikte yaptığım albüm maddi sebeplerden (2013 yılında başladığım zamanki dolar kuru ile bugünki kur arasındaki fark malum) ve iki ülke arasındaki diplomatik krizlerde ortaya çıkan vize sorunu sebebiyle yarım kaldı. Türk sanatçılarla birlikte yaptığımız albümün haberini vereli çok uzun bir süre geçmedi ve pandemi sebebiyle kayıtlara ara vermek durumunda kaldık. Er ya da geç iki proje de yayınlanacak.

İki albümü de dört gözle bekliyorum. Bunun haricinde yaklaşık 2 yıl önce Sayedar’ın duyurduğu, Sean Price’lı, Havoc’lu, Canibus’lu bir albüm var seninle birlikte olacağını söylemişti, o albüm askıya mı alındı?

O albüm ikimizin de yarım kalmış yurtdışı projelerini birleştirme fikrinden doğmuştu ama demin bahsettiğim bizden bağımsız sebepler süreci olumsuz etkiledi onu yapamadık. Sayedar bitirebildiği parçaları single olarak yayınladı sonrasında.

Son olarak, Türkçe takip ettiğin hip hop blogları var mı?

Hiphopkollektif, Guerilla Republik ve Şehir ve Ritim sayfalarını takipteyim

Vakit ayırdığı ve sorularımı cevapladığı için Baykan Barlas’a bir kez daha teşekkür ederim.

Leave a Comment